Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Välkommen till skolstart tisdagen den 22 augusti

Skolan börjar tisdagen den 22 augusti klockan 08.15. Årskurs 7 samlas vid gräsplätten utanför NoT-paviljongerna. Mentorerna möter upp er med en skylt med klasstillhörighet så att alla elever hittar rätt. Information om var årskurs 8 och 9 samlas kommer finnas uppsatt på entrédörrarna när du kommer till NoT.

De elever som har rätt till skolskjuts får under sommaren ett skolskjutsbesked hem på posten.

Holmarna

Som en del i vårt värdegrunds- och lära-känna-arbete kommer sjuorna få åka till Holmarna varsin dag. 7A åker den 24 augusti och 7B den 25 augusti. Eleverna åker dit tillsammans med mentorer, elevkoordinator, personal från elevhälsan och fritidsgården. Eftersom vi inte kan bestämma väder är det kläder efter väder som gäller. Vi åker dit med buss och skolan ordnar med lunch som blir hamburgare som vi grillar själv ute på Holmarna. Äter eleven specialkost/har allergi, meddela detta till jennie.jonsson@vaxjo.se senast den 15 augusti så vi kan meddela köket.

Föräldramöte

Onsdagen den 30 augusti klockan 17.30 är vårdnadshavare välkomna på föräldramöte. Vi träffas i matsalen på Teknikum. Ingång på baksidan vid parkeringen. För att veta hur många vi blir ber vi dig fylla i den svarstalongen du får/fått hemskickad på posten. Lämna in den till skolan senast den 23 augusti.

Barn- och elevuppgifter

Det är viktigt att ni lämnar in och uppdaterar uppgifter om ert barn samt kontaktuppgifter till er vårdnadshavare i vår e-tjänst. Ni kan logga in med e-legitimation på www.vaxjo.se/barnochelevuppgifter och fylla i e-tjänsten. Vi ber er göra detta innan skolstart så vi har rätt uppgifter när eleverna börjar hos oss.

Frånvaroanmälan

Kommunens frånvarosystem för att anmäla frånvaro heter Skola24. Som vårdnadshavare anmäler du frånvaro för ditt barn via appen Skola24 eller via e-tjänsten. Du loggar in med Mobilt BankID.

Anmäl frånvaro för ditt barn

Appen Skola24 finns att ladda ner via App Store eller Google Play.

Ledighet för barn i grundskola

Ledighet kan endast undantagsvis beviljas för enskild angelägenhet. Semesterresor eller körlektioner betraktas inte som enskild angelägenhet. Beviljad ledighet registreras som giltig frånvaro. Ansökan ska göras minst 14 dagar innan ledighet. Ansökan om ledighet görs via Skola24.

Vi hoppas att du njuter av lovet, med sol, bad och massor av glass vilket ger dig ny energi för ett nytt läsår på NoT, nu en årskurs högre. Glöm inte bort dina drömmar och vad du vill uppnå nästa läsår. Du har alla möjligheter att nå dit du vill.

Föräldramöte

Vi har bokat in datum för höstens föräldramöte som blir måndagen den 11 september klockan 17.30. Vi kommer att vara i matsalen på Teknikum och ingång sker på baksidan vid parkeringen. Vi börjar med gemensam information för vårdnadshavare i både årskurs 8 och 9. Därefter delar vi upp oss, årskurs 8 går in till NoT för träff med mentorerna och årskurs 9 stannar kvar i matsalen för information om gymnasievalet. För att veta hur många vi blir på föräldramötet ber vi er fylla i den svarstalongen ni kommer få hem i lådan. Skicka med den tillbaka till skolan senast den 4 september.

Barn- och elevuppgifter

Det är viktigt att ni lämnar in och uppdaterar uppgifter om ert barn samt kontaktuppgifter till er vårdnadshavare i vår e-tjänst. Ni kan logga in med e-legitimation på www.vaxjo.se/barnochelevuppgifter och fylla i e-tjänsten. Vi ber er göra detta innan skolstart så vi har rätt uppgifter när eleverna börjar hos oss.

Frånvaroanmälan

Kommunens frånvarosystem för att anmäla frånvaro heter Skola24. Som vårdnadshavare anmäler du frånvaro för ditt barn via appen Skola24 eller via e-tjänsten. Du loggar in med Mobilt BankID.

Anmäl frånvaro för ditt barn

Appen Skola24 finns att ladda ner via App Store eller Google Play.

Ledighet för barn i grundskola

Ledighet kan endast undantagsvis beviljas för enskild angelägenhet. Semesterresor eller körlektioner betraktas inte som enskild angelägenhet. Beviljad ledighet registreras som giltig frånvaro. Ansökan ska göras minst 14 dagar innan ledighet. Ansökan om ledighet görs via Skola24.

Kontakter

 • Hagavikskolan

  Expedition

  0470-416 99

  info@vaxjo.se

  Besöksadress

  Besöksadress

  Gamla Norrvägen 6-8, Växjö

  Postadress

  Postadress

  Växjö kommun

  Hagavikskolan

  Box 1222, 351 12 Växjö

Senast uppdaterad: 28 juni 2023