För press

Här hittar du pressmeddelanden, fria bilder och kontaktuppgifter till pressansvarig, kommunchef, förvaltningschefer, samt förvaltningarnas kommunikatör.

Projekt: Pressbilder cheferBeskrivning: Porträttbild på Therese Ekdahl, pressansvarig kommunledningsförvaltningen

Pressansvarig

Therese Ekdahl
Telefon: 0470-414 97
E-post: therese.ekdahl@vaxjo.se

Kommunchef

Monica Skagne
Telefon: 0470-413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Förvaltningen för arbete och välfärd

Förvaltningschef

Per Sandberg
Telefon: 0470-419 50
E-post: per.sandberg@vaxjo.se

Kommunikatör

Ing-Marie Persson
Telefon: 0470-439 61
E-post: ing-marie.persson@vaxjo.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Förvaltningschef

Thomas Ekelius
Telefon: 0470-419 84
E-post: thomas.ekelius@vaxjo.se

Kommunikatör

Kristina Gustafsson
Telefon: 0470-414 89
E-post: kristina.gustafsson@vaxjo.se

Miljö- och hälsoskyddskontoret

Förvaltningschef

Madeleine Karlsson
Telefon: 0470-419 51
E-post: madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Kommunikatör

Maria Grahn
Telefon: 0470-79 69 69
E-post: maria.grahn@vaxjo.se

Omsorgsförvaltningen

Förvaltningschef

Ewa Ekman  
Telefon: 0470-430 01
E-post: ewa.ekman@vaxjo.se

Kommunikatör

Maja Lund
Telefon: 0470-410 96
E-post: maja.lund@vaxjo.se

Tekniska förvaltningen

Förvaltningschef

Malin Engström
Telefon: 0470-412 40
E-post: malin.engstrom@vaxjo.se

Kommunikatör

Maria Grahn
Telefon: 0470-79 69 69
E-post: maria.grahn@vaxjo.se

Kommunledningsförvaltningen

Förvaltningschef

Ola Hammarström
Telefon: 0470- 416 04
E-post: ola.hammarstrom@vaxjo.se

HR-avdelningen

Chef

Lena Gustafsson
Telefon: 0470-410 00
E-post: lena.gustafsson@vaxjo.se

Måltidsorganisationen

Chef

Anneli Ekstedt
Telefon: 0470-413 38
E-post: anneli.ekstedt@vaxjo.se

Näringslivsavdelningen

Chef
Fredrik Lindblad
Telefon: 0470-414 02
E-post: fredrik.lindblad@vaxjo.se

Planeringsavdelningen

Chef

Paul Herbertsson
Telefon: 0470-415 33
E-post: paul.herbertsson@vaxjo.se

Utvecklingsavdelningen

Chef

Anna Karlsson
Telefon: 0470- 415 80
E-post: anna.karlsson4@vaxjo.se

Stadsbyggnadskontoret

Tillförordnad förvaltningschef

Madeleine Karlsson
Telefon: 0470-419 51
E-post: madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Kommunikatör

Maria Grahn
Telefon: 0470-79 69 69
E-post: maria.grahn@vaxjo.se

Utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef

Anders Elingfors
Telefon: 0470-416 65
E-post: anders.elingfors@vaxjo.se

Kommunikatör

Linda Lindbom
Telefon: 0470-416 61
E-post: linda.lindbom@vaxjo.se

Övriga kontaktpersoner

Sök fram övriga kontaktpersoner i telefonisystemet Trio. Länk till annan webbplats. Sök på personens efternamn först.

Sök fram information om Växjö kommunkoncerns förtroendevalda politiker Länk till annan webbplats.. Sök antingen på förnamn eller efternamn.

Du kan också kontakta Växjö kommuns kontaktcenter, telefon 0470-410 00 eller e-postadress info@vaxjo.se för kontaktuppgifter till politiker och medarbetare inom Växjö kommunkoncern.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 18 augusti 2021
Politik och demokrati