Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Årets pepparkakshus

Då var återigen den årliga tävlingen med klassbygge av pepparkakshusbygge avgjort på Braås skola

Varje klass har tillgång till tre byggsatser och pynt. Klasserna bygger därefter sina skapelser gemensamt. Efter bygget ställer klasserna ut sina skapelser för bedömning och tävlan. I potten förutom ära ligger en liten gåva till vinnande klass. Årets förstapris tilldelas klass 7B för sina skapelser. Bygget av husen är en av de sista sakerna gör på terminen och är en trevlig tradition som lockar till både samarbete och innovationstänk.

God jul och gott nytt år önskar vi er alla.

dekorerat pepparkakshus

Kontakter

 • Braås skola

  Expedition

  0474- 62 20 01

  info@vaxjo.se

  Besöksadress

  Besöksadress

  Betlehemsvägen 1, Braås

  Postadress

  Postadress

  Växjö kommun

  Braås skola

  Box 1222, 351 12 Växjö

Senast uppdaterad: 28 december 2022