Kontakta Kulturskolan

Kontaktuppgifter till Kulturskolans personal.

Frågor om Kulturskolans kurser

Om du vill söka till någon kurs, eller har frågor om Kulturskolans kursutbud eller avgifter är du välkommen att kontakta expeditionen.
Avslut av kurs och fakturafrågor hänvisas också till expeditionen.
Telefon: 0470-417 58
E-post: kulturskolan@vaxjo.se

Om du har en pågående kurs och har frågor kring denna, ber vi att du i första hand tar kontakt med din lärare för bästa information. På denna sida finns kontaktuppgifter till expeditionens personal och till Kulturskolans lärare.

Kontakt vid frånvaroanmälan - sjukanmälan

Om du blir sjuk eller av andra skäl inte kan komma till undervisningen, ska du i första hand kontakta din lärare, se kontaktuppgifter till respektive lärare. Det går även bra att kontakta Kulturskolans expedition som är bemannad vardagar, dagtid.

Besöksadress

Kungsgatan 29, 352 33 Växjö

Kulturskolans expedition

Vi som arbetar vid expeditionen svarar i telefon när vi har möjlighet.
När ni inte når oss i telefon går det bra att skicka e-post till Kulturskolan.
E-post: kulturskolan@vaxjo.se

Kulturskolechef

Maria Brisvall
Övergripande ansvar samt Musik.
Telefon: 0470-79 63 49
E-post: maria.brisvall@vaxjo.se

Biträdande kulturskolechef

Övergripande ansvar samt Teater, Bild, Dans, Musikal.
Eva Pettersson
Telefon: 0470-412 15
E-post: eva.pettersson@vaxjo.se

Administratör

Maria Rylander
Fakturafrågor, ansökan, kursutbud.
Telefon: 0470-417 58
E-post: maria.rylander@vaxjo.se

Institutionstekniker

Martin Berntsson
Lokaler, vaktmästeri, internservice
Telefon: 0470-410 98
E-post: martin.berntsson@vaxjo.se

Samordnare

Hans Parment
Verksamhetsutvecklare, Studio 17
E-post: hans.parment@vaxjo.se


Personal under läsåret (i bokstavsordning)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö


Bremer, Matilda

Blockflöjt
E-post: Matilda.Bremer@vaxjo.se

Bremer, Mikael

Gitarr
E-post: Mikael.Bremer@vaxjo.se

Brisvall Rydqvist, Olivia
Fagott
E-post: olivia.brisvallrydqvist@vaxjo.se

Dahl, Magnus

Bild
E-post: Magnus.Dahl2@vaxjo.se

Dahlberg, Anders

Bild, animaton
E-post: Anders.Dahlberg@vaxjo.se

Edström, Peter

Fiol, Suzukifiol
E-post: Peter.Edstrom@vaxjo.se

Eidenskog, Fredrik

Slagverk, rockband, slagverksensemble, piano
E-post: Fredrik.Eidenskog@vaxjo.se

Einarsson, Anders

Trumpet, trombone, valthorn, tuba
E-post: Anders.Einarsson2@vaxjo.se

Engström, Emil

Brassinstrument
E-post: Emil.Engstrom@vaxjo.se

Eriksson, Maria

Piano
E-post: Maria.Eriksson2@skola.vaxjo.se

Fehling, Hanna

Klarinett, saxofon, blockflöjt
E-post: Hanna.Fehling@vaxjo.se

Fritzson, Håkan

Slagverk
E-post: Hakan.Fritzson@vaxjo.se

Gruddpers Ahl, Lena

Teater, drama, musikal special
E-post: Lena.Gruddpers-Ahl@vaxjo.se

Gårsjö, Görel

Fiol
E-post: Gorel.Garsjo@vaxjo.se

Hallström, Erik

Elbas, elgitarr, improvisation, ensemble
E-post: Erik.Hallstrom@vaxjo.se

Haptén, Simon

Elbas
E-post: Simon.Hapten@vaxjo.se

Heiskanen, Janne

Gitarr, elgitarr
E-post: Janne.Heiskanen@vaxjo.se

Ingmarson, Ulrik

Piano, klarinett, saxofon
E-post: Urik.Ingmarson@vaxjo.se

Lindgren, Björn

Musik i klass, gitarr
E-post: Bjorn.Lindgren@vaxjo.se

Lundbeck, Maja

Sång, kör
E-post: Maja.Lundbeck@vaxjo.se

Mårtensson, Anders

Sång
E-post: Anders.Martensson@vaxjo.se

Nabash, Jan

Dans
E-post: Jan.Nabash@vaxjo.se

Nordén, Emil

Gitarr
E-post: Emil.Norden@vaxjo.se

Norén, Olle

Gitarr
E-post: Olov.Noren@vaxjo.se

Olaison, Helene

Piano, musikteori
E-post: Helene.Olaison@vaxjo.se

Pallon, Lovisa

Sång, kör, musikal
E-post: Lovisa.Pallon@vaxjo.se

Parment, Hans

Komposition, Samordnare Studio 17
E-post: Hans.Parment@vaxjo.se

Paul, Kristina

Altfiol, fiol
E-post: Kristina.Paul@vaxjo.se

Runesson, Johan

Elgitarr, gitarr, trummor, ensemble (rockband)
E-post: Johan.Runesson@vaxjo.se

Schlich, Amina

Musikal Special
E-post: Amina.Schlich@vaxjo.se

Skarphagen, Angelica

Sång, piano, kulturkul
E-post: Angelica.Skarphagen@vaxjo.se

Siljedahl, Johan

Slagverk, Rockband
E-post: Johan.Siljedahl@.vaxjo.se

Sjöblom, Linda

Bild, foto
E-post: Linda.Sjoblom@vaxjo.se

Sundén, Anna-Carin

Fiol, suzukifiol
E-post: Anna-Carin.Sunden@vaxjo.se

Svejebäck, Malin

Tvärflöjt
E-post: Malin.Svejeback@vaxjo.se

Szamosi, Gabriel

Cello, suzukicello
E-post: Gabriel.Szamosi@vaxjo.se

Tarr, John

Trumpet, trombon,
E-post: JohnCedric.Tarr@vaxjo.se

Thorssell, Markus

Piano, sång
E-post: Markus.Thorssell@vaxjo.se

Wallette, Felix

Teater
E-post: Felix.Wallette@vaxjo.se

Widing, Joel

Sång
E-post: Joel.Widing@vaxjo.se

Wikström, Patrik

Piano
E-post: Patrik.Wikstrom@vaxjo.se

Wåxnäs, Lone

Dans
E-post: Lone.Waxnas@vaxjo.se

Örtegren, Josefin

Bild
E-post: Josefin.Ortegren@vaxjo.se

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 november 2021
Förskola och skola